Laborérték-értelmező - Mit mutat az MCH és MCV a vérképben?
Az MCH (mean cellular hemoglobin, azaz vörösvértest átlag hemoglobinkoncentráció) és az MCV (mean cellular volume, azaz vörösvértest-volumen) olyan laboratóriumi paraméterek, amelyek a vörösvértestek jellemzésére szolgálnak, információt adnak azok méretéről, hemoglobintartalmáról.
Laboratóriumi normálértékek |
Vizsgálati anyag: vérszérum MCV: 85-95 fl |
Önállóan nem értékelendők, csak a vörösvértestszámmal, hemoglobin- és hematokritértékekkel és a MCHC (átlag hemoglobin koncentráció) meghatározással, valamint a vörösvértestek képződését jellemző retikulocitaszámmal.
Mikor van szükség az MCH és MCV vizsgálatára?
Az MCV- és MCH-érték elsősorban a vérszegénység diagnosztikájában játszik szerepet. Segítségükkel elkülöníthető a macrocytás (MCV>95 fl) és microcytás (MCV<80 fl) anaemia, illetve ezek MCH értéke alapján a hyper-; normo- és hypochrom vérszegénység típusok, ahol a hemoglobin koncentráció magasabb, normális vagy alacsonyabb.
Bővebben A vérszegénység (anaemia) tüneteiről részletesen
Mikor jellemző az alacsonyabb szint?
Az alacsony értékekkel jellemezhető leggyakoribb anaemia formák a hiányanaemiák, ezek közül elsősorban a vashiányos vérszegénység jellemző. Kialakulását okozhatja elégtelen vasbevitel, elégtelen felszívódás, fokozott igény (pl. terhesség idején, testnövekedés időszakában), illetve másodlagos vashiány: vérvesztés, gyomorműtét utáni állapot, idült betegségek, szisztémás betegségek, májzsugor, vesebetegség és daganatok esetén.
Ritkábban a vashiány (kb. az esetek 50-55%-a) mellett vagy helyett más oki tényezők is szerepelnek, ilyenkor ezek kizárására szükség van. Ezek a thalassemia, sideroblastos anaemia (pl. ólommérgezés következtében), krónikus betegségekhez társuló nem vashiányos anaemia.
Az alacsony MCV- és MCH-értékkel jellemezhető, leggyakoribb vashiány mindig csak tünet, ezért alapvetően a kiváltó okot kell keresni.
Mikor lehet az MCV- és MCH-érték magas?
Magas MCV/MCH-értékekkel jellemezhető anaemia (macrocytás anaemia) leggyakoribb oka a B12-vitamin hiánya, a folsavhiány, vagy a megaloblasztos anaemia. Ezenkívül a daganatok kezelésében használt citosztatikumok okozhatnak átmenetileg makrocitózist.
Időnként a nagyobb vérzéseket követő regeneráció során is észlelhető, illetve krónikus hemolitikus anaemia esetén is. Számos kórkép átmeneti vagy tartós macrocyter anaemiahoz vezet, pl.: alkoholizmus, májbetegség, myelodysplasiás szindróma, lépkivétel utáni fiziológiás állapot, terhesség, pajzsmirigy-alulműködés vagy aplasztikus anameia.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus